Kraunama...
Straipsniai ir įžvalgos

Synergy Finance naujienlaiškis (2023 spalis)

Dar vienas niūrus mėnuo akcijų rinkose

Spalio mėnesį laukto atsigavimo pasaulio akcijų indeksai nepasiekė ir smuko toliau. „MSCI World“ (EUR) nukrito apie 3 proc., o „S&P 500“ bei technologijų sektoriaus indeksas „Nasdaq 100“ pasiekė korekcijos teritoriją, nuo paskutinių aukščiausių lygių nukritę daugiau nei 10 proc. Kas neramina investuotojus, ir ar tokios korekcijos rinkose – įprastas reiškinys?

Pastarojo mėnesio nuotaikas temdė neramumai Artimuosiuose Rytuose, besitęsiantis obligacijų išpardavimas ir aukštesnių palūkanų normų naratyvas bei kiek nuvylę pirmieji trečiojo ketvirčio įmonių rezultatai. Konfliktas Izraelyje investuotojus pastūmėjo pirkti auksą, kuris įprastai yra laikomas saugia užuovėja – jo kaina pabrango apie 7 proc. Tuo tarpu „Synergy Finance” fondas „Synergy Global Momentum Fund” taip pat reagavo į pokyčius rinkoje ir į laikomų pozicijų sąrašą įtraukė aukso turto klasę.

Vis dėlto didžiausiu rūpesčiu, slegiančiu akcijų kainas, išliko lūkesčiai dėl aukštų palūkanų normų. JAV ekonomika šį ketvirtį augo sparčiau nei tikėtasi – 4.9 proc. metiniu tempu ir toliau demonstravo atsparumą. Tai buvo dar vienas argumentas FED palūkanų normas ir toliau laikyti aukštesniame lygyje.

Tuo tarpu JAV vyriausybės obligacijų pajamingumai pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 16 metų. Kadangi vyriausybės obligacijos yra laikomos viena saugiausių investicijų, kuomet jų pelningumas auga, investuotojai yra mažiau linkę pirkti akcijas ir kitas rizikingesnes investicijas, dėl ko šį mėnesį vieni didžiausių akcijų indeksų pasiekė vadinamą korekcijos teritoriją.

Nors tokios korekcijos akcijų rinkose nėra malonios, vis dėlto jos yra gana dažnos. Praeityje jas lemdavo keletas veiksnių – griežta centrinių bankų politika, ekonomikos sulėtėjimas, geopolitinis neapibrėžtumas ar visų šių problemų derinys, kaip yra šį kartą.

Nuo 1971 m. „S&P 500“ indeksas patyrė 18 korekcijų, kuomet akcijų rinkos per kiek daugiau nei 4 mėnesius krisdavo apie 14.5 proc., tačiau taip ir nepasiekė meškų rinkos teritorijos (20 proc. kritimo). Istoriškai, tokie ženklesni rinkos svyravimai, įvykę bulių rinkos ribose, buvo tinkamas laikas papildyti akcijų dalį portfelyje – po šešių mėnesių akcijos pabrangdavo vidutiniškai 17 proc., o po metų – 23 proc.

Pirmieji technologijų sektoriaus įmonių rezultatai

Antroji mėnesio pusė buvo kupina naujienų apie trečiojo ketvirčio įmonių rezultatus. Investuotojai ypač daug dėmesio skyrė „Alphabet“, „Meta“, „Amazon“ ir „Microsoft“, sudarančioms daugiau nei pusę fondo „Nextury Technology Fund“ turto. Iš pirmo žvilgsnio rezultatai buvo puikūs, tačiau technologijų įmonių akcijų kainos smuko žemyn – ko pritrūko?

„Alphabet“ rezultatai pranoko analitikų lūkesčius, o pajamos per daugiau nei metus pirmą kartą augo dviženkliu skaičiumi – 11 proc., tačiau įmonės akcijų kaina po rezultatų paskelbimo nukrito beveik 10 proc. Investuotojus nuvylė kiek mažesnės nei tikėtasi pajamos iš debesų kompiuterijos sektoriaus. Nors jos augo daugiau nei 20 proc., į rezultatą investuotojai sureagavo gana jautriai. Šis verslas tampa vis svarbesnis atsiradus dirbtiniam intelektui, kadangi debesijos paslaugos tampa vis reikalingesnės didelių darbo krūvių įgyvendinimui.

„Meta“ rezultatai iš pirmo žvilgsnio taip pat buvo itin geri – per metus įmonės pajamos augo daugiau nei 20 proc., o pelnas padvigubėjo. Tačiau investuotojams nepatiko milijardais deginamos lėšos metavisatos projektui. Šis padalinys patyrė apie 3.7 mlrd. JAV dolerių nuostolį, o „Meta“ prognozavo, kad šis nuostolis išliks ir didės ateityje, kas investuotojus privertė susirūpinti.

„Microsoft“ rezultatai taip pat aplenkė analitikų prognozes, o prie augimo rodiklių trečiąjį ketvirtį prisidėjo nauji dirbtinio intelekto produktai ir integracijos. Optimistinės prognozės metų pabaigai bendrovės akcijų kainą spalio mėnesį kilstelėjo apie 7 proc.

Didžiausios pasaulio mažmenininkės „Amazon“ pelnas šį ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo beveik trigubai. Šis didžiulis pelningumo augimas daugiausia siejamas su ryžtinga sąnaudų mažinimo iniciatyva, kuri priartino bendrovę prie rekordinių finansinių rezultatų. Artėjant šventiniam sezonui, lūkesčiai dėl „Amazon“ ketvirtojo ketvirčio rezultatų yra itin dideli.

Technologijų sektorius metus pradėjo su dideliu iššūkiu dėl griežtos FED pinigų politikos, tačiau iki šiol puikiai atsilaikė tokioje sudėtingoje aplinkoje. Nors šių įmonių rezultatai viršijo prognozes, pirminė rinkos reakcija į juos parodė, kad investuotojai tikėjosi dar geresnių naujienų, kurios padėtų atsverti pastarojo meto susirūpinimą dėl palūkanų normų ir geopolitinės rizikos.

Kitos naujienos