Kraunama...
Straipsniai ir įžvalgos

Synergy Finance naujienlaiškis (2024 birželis)

Akcijų kainų augimas neslopsta

Pažvelgus į visų pagrindinių turto klasių birželio mėnesio rezultatus iš pirmo žvilgsnio galėtų atrodyti, kad mėnuo buvo ganėtinai teigiamas. Vertinant eurais praėjusį mėnesį geriausiai ir vėl pasirodė akcijų turto klasė: JAV akcijos brango 4,9%, tuo tarpu besivystančių rinkų akcijos +3,3%.

Tačiau pažvelgus šiek tiek giliau, pamatysime kitokį vaizdą. Vertinant kitas pagrindines turto klasės, kaip, pavyzdžiui, vertės bei mažos kapitalizacijos akcijas ar obligacijas, pastebėsime, kad jos arba sugeneravo nežymų pliusą, arba netgi patyrė nuostolius.

Tuo tarpu analizuojant vien tik JAV akcijas vėlgi galima pastebėti, kad didžiausią teigiamą įtaką šiai turto klasei turėjo technologijų sektorius (+8,6%), o šiame sektoriuje įspūdingais rezultatais išsiskyrė vos keletas bendrovių.

Bendrą rinkų optimizmą toliau palaikė iš esmės teigiami makroekonominiai rodikliai, kurie signalizuoja tolimesnį ekonomikos augimą. Tačiau šioje vietoje taip pat norėtųsi paminėti, kad galima pastebėti ir investuotojų euforijos apraiškas bei ypač didelę koncentraciją į kelias įmones.

Kalbant apie infliaciją bei palūkanų normas, kaip ir buvo tikėtasi Europos centrinis bankas (ECB) bazines palūkanų normas sumažino 0,25% iki 3,75%. Tuo tarpu kalbant apie JAV, iki metų pabaigos rinka tikisi vos 1 – 2 mažinimų. Iš vienos pusės, tai, kad JAV centrinis bankas neskuba mažinti bazinių palūkanų normų, parodo, jog jų vertinimu ekonomika laikosi gana stipriai, kas yra geras ženklas. Tačiau iš kitos pusės, kuo ilgiau palūkanos bus laikomos aukštesnės, tuo ateityje gali kilti daugiau problemų. Taigi, kaip ir visada, kyla klausimas, ar JAV centriniam bankui pavyks viską subalansuoti šį kartą?

Technologijų sektorius toliau išlaiko lyderiaujančias pozicijas

Kaip jau minėjome anksčiau, praėjusį mėnesį didžiąją dalį tiek pasaulio, tiek JAV akcijų indekso grąžos sugeneravo būtent technologijų sektorius, na o jei konkrečiau, tai vos keletas stambiųjų technologijų įmonių, vadinamų „Didžiuoju septynetu“ (angl. Magnificent 7).

Iš vienos pusės, dėl to galime tik pasidžiaugti, nes „Synergy finance“ valdomas fondas „Nextury Technology Fund“ kaip tik ir investuoja į minėtas bendroves ir birželio mėnesį sugeneravo +8,09% grąžą. Šiam fondo rezultatui didžiausią teigiamą įtaką turėjo NVIDIA bei Tesla akcijų pozicijos, kurios atitinkamai brango +12,7% ir +11,1%.

Praėjusio mėnesio komentare klausėme „Ar NVIDIA taps vertingiausia pasaulio bendrove?“ Dabar jau žinome atsakymą – birželio mėnesį NVIDIA kelioms dienoms buvo tapusi vertingiausia pasaulio bendrove, tačiau neužilgo sugrįžo į 3 vietą bei šiuo metu išlieka viena iš 3 įmonių, kurios rinkos kapitalizacija viršija 3 trilijonų JAV dolerių ribą.

Na o kitas įdomus faktas yra tai, kad Tesla įmonės akcijos kaina per pastaruosius 3 mėnesius šoktelėjo beveik dvigubai. Tokį staigų kainos augimą daugelis aiškina tuo, kad bendrovė paskelbė geresnius nei tikėtasi automobilių pristatymo duomenis. Tačiau reikia pastebėti, kad net ir po tokio ženklaus kainos kilimo, akcijos kaina vis dar yra maždaug 40% žemiau 2021 metų kainos piko.

Ar iš S&P 500 indekso netrukus liks tik S&P 7 indeksas?

Tai, kad kelios stambios technologijų bendrovės daro labai didelę įtaką visos JAV akcijų rinkos rezultatams, jau teko rašyti ne kartą. Tačiau pastaruoju metu galima išgirsti vis daugiau perspėjimų, kad tokia didelė akcijų indekso koncentracija, kai vos kelios įmonės sugeneruoja praktiškai visą akcijų indekso grąžą arba tarkime 10 stambiausių įmonių sudaro daugiau nei trečdalį visos akcijų rinkos kapitalizacijos, nėra „sveikas“ reiškinys. Yra net pajuokaujančių, kad netrukus iš visų mėgstamo S&P 500 akcijų indekso beliks S&P 7 indeksas.

Taigi, pabandykime pažvelgti į skaičius. Šiuo metu 3 bendrovių rinkos kapitalizacija viršija 3 trilijonų JAV dolerių ribą, o jų svoris S&P 500 akcijų indekse viršija 20%. 1999 metais, t.y. „dot-com“ akcijų burbulo pike, 3 didžiausios bendrovės S&P 500 akcijų indekse nesudarė daugiau nei 10%. Šiuo metu 10 didžiausių bendrovių pagal rinkos kapitalizaciją S&P 500 akcijų indekse sudaro maždaug 35%, kai tuo tarpu 1999 metais 10 bendrovių svoris buvo maždaug 27%. Šiuo metu 25 stambiausios JAV bendrovės yra vertos maždaug tiek pat, kiek likusios 475 bendrovės,

Vien tik šie procentai tikrai neturėtų gąsdinti. Gąsdinti galėtų tai, kad tos pačios stambiausios bendrovės yra maždaug 40% brangesnės nei visa rinka. Kitaip tariant, šiuo metu investuotojai už jas moka ženklią premiją, o taip buvo tikrai ne visada. Ir jei nutiktų kažkas, kas paskatintų stambiausių bendrovių įverčius susilyginti su visos rinkos vidurkiu, tai galėtų reikšti maždaug 30% akcijų kainų kritimą.

Kitos naujienos