D.U.K.
Norite sužinoti daugiau apie Synergy finance? Ieškote informacijos apie investavimą? Mes Jums padėsime. Žemiau rasite atsakymus į dažniausiai mūsų klientų užduodamus klausimus.
Pasirinkite dominantį klausimą
Kuo išsiskiria Synergy finance?
Esame vieni pirmųjų Baltijos šalyse investicijų valdymo praktikoje pradėję aktyviai taikyti mokslinių tyrimų išvadas. Nuo pat Synergy finance įkūrimo dar prieš didžiąją 2009-ųjų krizę, tiek ideologiškai, tiek ir praktiškai stengiamės išlaikyti rinkos inovatoriaus ir investuotojų švietimo lyderio vaidmenį.
Kol daugelis investicijų valdytojų vis tikino, jog indeksinis investavimas negeneruoja didesnės pridėtinės vertės nei aktyvi pavienių akcijų prekyba, mes remdamiesi savo bei užsienio autorių tyrimais, Lietuvos investuotojams aiškiai pademonstravome biržoje prekiaujamų fondų (ETF, angl. Exchange Traded Funds) pranašumus. ETF, kaip pagrindinį savo strategijų ir fondų investicijų komponentą, naudojame jau daugiau nei 10 metų ir esame vieni iš šio instrumento adaptavimo profesionalioje investicijų valdymo praktikoje pradininkų Baltijos šalyse.
Synergy finance komanda per daugiau nei 10 metų apimantį veiklos laikotarpį yra suorganizavusi daugiau nei 100 seminarų. Mūsų lektoriams įvairiomis investavimo temomis yra tekę skaityti pranešimus Lietuvos ir tarptautinėse mokslinėse konferencijose, taip pat Lietuvos banko, TEDx, NASDAQ OMX, “Vilnius Invest”, Verslo žinių, Investuotojų asociacijos bei kitų institucijų organizuojamuose renginiuose.
Kurdami naujus fondus siekiame atsižvelgti ne tik į esamus rinkos dalyvių poreikius, bet ir atsakyti į esminį klausimą, kokią pridėtinę vertę ateinančių 5-10 metų laikotarpyje sukursime tiek jau patyrusiems rinkos profesionalams, tiek ir pradedantiems investuoti rinkos naujokams.
Visada stengiamės užtikrinti, kad mūsų fonduose naudojamos investavimo strategijos būtų ne tik savalaikės bei turėtų tyrimais pagrįstą sprendimų priėmimo mechanizmą, bet ir kaštų prasme būtų maksimaliai optimizuotos. Esame įsitikinę, jog su kiekvienu nauju mūsų fondu, investuotojams kartu pristatome jų portfelius ilgoje distancijoje gerokai praturtinsiančią poziciją, kuri galės drąsiai konkuruoti su didžiausių pasaulio bankų siūlomais instrumentais.
Esame tyrimais bei statistiniu modeliavimu pagrįsto likvidaus investavimo ekspertai ir lyderiai Lietuvoje. Galime pasidžiaugti, jog Synergy finance yra bene vienintelė ne bankinė investicijų valdymo įmonė Baltijos šalyse, savo investuotojams galinti pasiūlyti absoliučiai visas pagrindines turto klases apimantį investavimą.
Kas yra investicinis fondas?
Investicinis fondas – tai iš investuotojų įnašų sukauptas turtas, kurį investicinio fondo valdymo įmonė (pvz. UAB „Synergy finance“) investuoja į akcijas, obligacijas, pinigų rinkos priemones, kitus vertybinius popierius ar jų derinius, nekilnojamąjį turtą ir kt. Šių investicinių priemonių rinkinys vadinamas fondo investicijų portfeliu. Investiciniai fondai ir investicinės bendrovės dar vadinami kolektyvinio investavimo subjektais.
Fondo dalyviui įmokėjus įnašą, pinigai konvertuojami į investicinius vienetus, atsižvelgiant į šio vieneto kainą. Pavyzdžiui, jei vieno investicinio vieneto (fondo akcijos) vertė lygi 100 Eur, fondo dalyvio, įmokėjusio 1000 Eur, sąskaitoje bus 10 investicinių vienetų arba akcijų. Fondo turtas yra padalytas į investicinius vienetus, kurie priklauso fondo dalyviams. Fondo dalyvis uždirbti gali iš padidėjusios fondo vieneto vertės, iš dividendų, palūkanų ir pan.
Į kokius Synergy finance valdomus fondus galite investuoti?
Šiuo metu investuotojai gali investuoti į šiuos 9 mūsų valdomus fondus:
Synergy European Bond Fund – itin plačiai diversifikuotas Europos ir nedidele dalimi kitų regionų obligacijų krepšelis. Remiantis modeliavimu su istoriniais duomenimis, obligacijos dažniausiai geriau nei bet kuri kita turto klasė atlaiko gilius ir ilgai trunkančius rinkos sukrėtimų periodus.
Synergy Global Allocation Fund – per visas pagrindines turto klases (akcijos, obligacijos, NT, žaliavos, auksas ir pan.) išskaidytas investavimo instrumentas, skirtas investuotojams siekiantiems subalansuoto – „viskas viename” – portfelio.
Synergy Global Momentum Fund – mokslinių tyrimų pagrindu sukonstruoto inertiškumo (angl. momentum) modelio signalais valdomas fondas, kuriame kiekvieną mėnesį investuojama į TOP3 inertiškiausias turto klases (JAV, išsivysčiusių rinkų be JAV, besivystančių rinkų akcijos, obligacijos, NT, žaliavos, auksas ir pan.). Fonde taikomos strategijos koncepcija buvo pristatyta Lietuvos ir užsienio mokslinėse konferencijose. Šis fondas yra viena pagrindinių mūsų siūlomo portfelinio sprendimo sudedamųjų dalių.
Synergy Global Equity Fund – itin plačiai diversifikuotas pasaulio akcijų krepšelis, kuriame apie pusę portfelio sudaro vertės ir mažos kapitalizacijos akcijos, tuo tarpu likusi dalis investuojama į tą regioną (JAV, išsivystęs pasaulis be JAV ir besivystančios rinkos), kurio inertiškumas (momentum modelis) šiuo metu yra didžiausias.
Synergy Future Megatrends Fund – remiantis ekspertų įžvalgomis, visuotinai pripažįstamos 5 ateinančių 10-20 metų mega tendencijos: sparti urbanizacija, globalinis atšilimas, demografiniai pokyčiai (senstanti populiacija), ekonominės galios rotacija į Aziją bei technologinių inovacijų proveržis. Kiekvienai iš šių mega tendencijų esame atrinkę 20-30 atskirų savarankiškų šakų (kaip pvz. sumanių miestų inžinerija, genomo ir biotechnologijų inžinerija, ličio ir kt. technologijų baterijos, debesijos technologijos bei metavisata, kibersaugumas ir kt.). Jas visas periodiškai reitinguodami, remiantis momentum modelio parodymais vieno mėnesio periodui investuojame į TOP 6 pozicijas.
Future Demographics Fund tikslas – siekti aukšto fondo kapitalo prieaugio ilguoju laikotarpiu investuojant į sritis, kurioms didelę įtaką daro pasaulyje vykstantys demografiniai bei socialiniai pokyčiai, tokie kaip senstanti visuomenė, auganti moterų finansinė galia, beisvystančių rinkų, tokių kaip Kinija bei Indija, ekonominio dominavimo augimas bei į rinką žengianti Z, arba skaitmeninė karta.
Nextury Technology Fund ir Nextury Asia Technology Fund – tai fondai investuojantys į jau pasaulyje įsitvirtinusių JAV ir Azijos technologijų milžinių akcijas. Fonde didžiausias dėmesys skiriamas identifikuoti jau dominuojančias technologines įmones, kurios ne tik taiko, bet ir kuria visuomenėje plačiai naudojamas naujos kartos technologijas. Fondo investicinio komiteto pirmininkas yra Ilja Laurs.
Alpha Metals and Mining Fund – Investicinis fondas, kurio turtas investuojamas į metalų ir kasybos pramonės (angl. metals and mining industry) bendroves, kurios pasižymi mažesniais negu rinkos vidurkis santykiniais rodikliais ir/arba kurios, pagal santykinius rodiklius, gali būti priskiriamos prie vertės akcijų kategorijos.
Kaip investuoti nuotoliniu būdu per Synergy finance savitarną?
Jūsų patogumui įsigyti Synergy Finance platinamus investicinius fondo vienetus galima ir nuotoliniu būdu, naudojantis savitarnos svetaine: portal.synergy-finance.com.
Norint pradėti investuoti, pirmiausiai reikia susikurti paskyrą. Paskyros sukūrimo procesas yra vienkartinis, jis apima investavimui reikalingų duomenų pateikimą ir jų autorizavimą:
- Pirmiausiai patvirtinkite savo tapatybe, naudojant vieną iš dviejų autorizavimo priemonių – Smart-ID arba mobilųjį parašą.
- Užpildykite kliento pažinimo anketą, kuri apima pagrindinius jūsų kontaktinius duomenis, užsiėmimą, pajamų šaltinį, veiklos sritį, planuojama investuoti sumą ir kt.
- Užpildžius ir patvirtinus šiuos duomenis, klientui pateikiamas investicinių fondų pasirinkimas.
- Išsirinkus fondą, į kurį norima investuoti, ir nuspaudus mygtuką „Pirkti”, atsiranda naujas sutarties sudarymo / paraiškos pateikimo langas. Jame pažymėjus privalomu laukus, nurodoma investavimo suma ir susipažinus su sutarties sąlygomis ir pagrindiniais fondo dokumentais, sudaroma investicinių vienetų pirkimo-pardavimo sutartis.
- Sutartis iš pirkėjo pusės yra autorizuojama Smart-ID arba mobiliojo parašo priemone. Tuo tarpu valdymo įmonės parašas uždedamas automatiškai iš karto po to, kuomet pasirašo investuotojas.
- Investicinių fondų vienetų įsigijimo procesas baigiamas, kai pirkėjas įvykdo apmokėjimą.
Jeigu turite daugiau klausimų ar pageidaujate investavimo žingsnius atlikti fiziškai atvykę pas mus į biūrą Vilniuje, registruokitės konsultacijai ir mes su jumis susisieksime.
Kas yra ETF?
ETF (angliškos frazės Exchange-Traded Funds trumpinys) – tai investiciniai fondai, kotiruojami vertybinių popierių biržoje, kuriuos gali sudaryti įvairios turto klasės, pvz. akcijos, obligacijos, užsienio valiutų priemonės, žaliavos. Jais prekiaujama taip pat kaip ir paprastomis akcijomis. Dažniausiai pagrindinis ETF tikslas – sekti tam tikro pasirinkto indekso dinamiką. Jo vertė svyruoja pagal turtą, su kuriuo fondas susietas.
ETF gali būti skirstomi pagal turto, su kuriuo jie yra susieti, rūšis. Skirstyti galima įvairiai:
- Pagal turto klases: nuosavybės ir skolos vertybiniai popieriai, nekilnojamasis turtas, žaliavos, valiutos ir t.t.
- Geografiniu aspektu: pagal šalis, regionus, žemynus ir t.t.
- Pagal sektorius: pramonės, naudingųjų iškasenų, finansų, sveikatos apsaugos ir t.t.
Vos viena pozicija investuotojui suteikia visą akcijų, obligacijų ar pan. krepšelį, mat ETF priemones turtas paskirstomas per įvairius investicijų objektus, dėl to užtikrinamas didesnis diversifikavimas ir mažesnė investavimo rizika.
Kas yra obligacijos?
Obligacija yra viešų ir/ar privačių subjektų skolos vertybinis popierius, kuris suteikia jo turėtojui teisę nustatytais terminais atgauti paskolintą sumą, nustatytas palūkanas ar kitą turtą. Obligacijos yra santykinai nedidelio rizikingumo finansinė priemonė, tačiau lyginant istoriškai su kitomis turto klasėmis, jos ir grąža yra nedidelė.
Kas yra akcijos?
Tai nuosavybės vertybinis popierius, kurį turintis asmuo tampa įmonės bendraturčiu ar savininku – priklausomai nuo akcijų kiekio. Turintys akcijų asmuo turi teisę dalyvauti įmonės valdyme, gauti dividendus, gauti akcininkams skirtą informaciją apie įmonę.
Akcijos skirtomos į privilegijuotas, nesuteikiant balsavimo teises, tačiau garantuojant iš anksto nustatytus dividendus, ir paprastas vardines, suteikiančias teisę balsuoti akcinininkų susirinkime ir gauti dividendus, kai tai nusprendžia akcininkų susirinkimas.
Investuojantiems į akcijas reikėtų pasidomėti tiek įmonės perspektyvomis ir padėtimi, tiek sektoriaus, kur įmonė veikia, situacija. Investicijos į akcijas tradiciškai reikalauja didžiausio įsitraukimo iš visų investavimo instrumentų.
Kokie mokesčiai taikomi investiciniams fondams?
Investicinio fondo mokesčiai gali skirtis – jie priklauso nuo konkretaus fondo išlaidų ir jo mokesčių politikos. Konkretūs mokėjimai būna nurodyti fondo prospekte. Mokesčiai už fondo vienetus dažniausiai apima:
- platinimo mokestį, mokamas perkant investicinius fondo vienetus;
- valdymo mokestį, mokamas investicijų valdytojui už fondo administravimą, sprendimų priėjimą ir vykdymą;
- išpirkimo mokestį, mokamas investavimo pabaigoje, išperkant investicinius fondo vienetus;
- sėkmės mokestį – tai atlygis valdymo įmonei už pasiektus rezultatus.
Kaip įvertinti galimą grąžą?
Norint kuo tiksliau įvertinti galimą grąžą, rekomenduojama peržiūrėti kuo ilgesnį (pvz. 3-5 metų) investicinio fondo veiklos laikotarpį. Kuo ilgesnis analizuojamas laikotarpis, tuo išsamesnį fondo veiklos vaizdą galima susidaryti.
Ne mažiau svarbu suprasti, į kokias finansines priemones fondas investuoja, susipažinti su fondo tikslais ir strategija, atsižvelgti į geopolitinę padėtį ir kitus veiksnius, galinčius įtakoti fondo vienetų vertės kitimą.
Reikia atminti, kad geri praeities rezultatai negarantuoja gerų rezultatų ateityje.
Kaip įvertinti prisiimamą riziką?
Investicinio fondo rizika turi būti apibrėžta valdymo įmonės parengtame jos valdomo investicinio fondo pagrindinės informacijos investuotojams dokumente (PIID). Jame privaloma nurodyti investicinio fondo rizikingumą įvertinant suminį rizikos vertinimą, galimus maksimalius investuoto kapitalo nuostolius ir kitus parametrus. Nepamirškite, kad didesnė investicijų grąža yra proporcinga didesnei prisiimamai rizikai.
Kaip papildomai įsigyti investicinių vienetų?
Norint pasipildyti Synergy finance valdomų investicinių fondų vienetų, reikia prisijungti prie savo paskyros, naudojant Smart-ID arba mobilųjį parašą.
Pagrindiniame lange rodomas platinamų fondų sąrašas, kuriame pasirinkus norimą fondą, spaudžiama „pirkti” mygtuką ir vėliau pažymėjus reikiamus laukus, nurodoma kokią sumą papildomai norima investuoti.
Sugeneruojama vienetų pirkimo paraiška, kurią pasirašius pereinama prie apmokėjimo.
Kaip parduoti investicinius vienetus?
Norint parduoti Synergy finance platinamų investicinių fondų vientetus, reikia prisijungti prie savo paskyros, naudojant Smart-ID arba mobilųjį parašą.
Pagrindiniame lange rodomas turimų fondų ir jų vienetų sąrašas, kuriame pasirinkus norimą fondą, spaudžiamas „Parduoti” mygtukas ir nurodoma kokį kiekį turimų vienetų norima parduoti. Sugeneruojama išpirkimo paraiška, kurią pasirašius pradedamas jos vykdymas.
Lėšos už parduodamas fondo vienetus pervedamos į kliento nurodytą sąskaitą.
Kaip vieno fondo investicinius vienetus pakeisti į kito?
Norint atlikti vieno fondo vienetų keitimą į kitą, reikia prisijungti prie savo paskyros, naudojant Smart-ID arba mobilųjį parašą.
Pagrindiniame lange rodomas turimų fondų ir jų vienetų sąrašas, kuriame pasirinkus norimą fondą, spaudžiamas „Keisti” mygtukas ir nurodoma kokį kiekį turimų vienetų norima pakeisti, taip pat į kurio fondo vienetus bus atliekamas keitimas. Sugeneruojama keitimo paraiška, kurią pasirašius pradedamas jos vykdymas.
Šiuo metu vienetų keitimas galimas tarp žemiau nurodytų Synergy finance valdomų fondų:
Synergy European Bond Fund
Synergy Global Allocation Fund
Synergy Global Momentum Fund
Synergy Global Equity Fund
Synergy Future Megatrends Fund
Future Demographics Fund
Ką daryti norint pateikti skundą?
Klientas, manydamas, kad UAB „Synergy finance“ (toliau – Bendrovė) pažeidė su finansinių paslaugų teikimu susijusias jo teises ar įstatymų saugomus interesus, pirmiausiai, gali raštu kreiptis į Bendrovę ir nurodyti savo reikalavimus bei skundo aplinkybes.
Pateikti skundą galite šiais būdais:
- asmeniškai atvykęs į Bendrovės patalpas P. Lukšio g. 32, Vilnius, Lietuva (Pirmadieniais – Ketvirtadieniais nuo 10 val. iki 16 val. arba pateikus skundą paštu;
- elektoriniu paštu info@synergy-finance.com.
Skunde prašome pateiki šią informaciją: - skundą pateikusio asmens vardas, pavardė, įmonės pavadinimas, įmonės kodas, įmonės atstovo vardas, pavardė;
- skundo pateikimo data;
- skundo pateikusio asmens kontaktinė informacija (adresas, telefonu numeris, el. pašto adresas);
- išsamios aplinkybės ir faktai, dėl kurių skundą pateikiantis asmuo nori pareikšti reikalavimus ar pretenzijas Bendrovei;
- aiškiai nurodyti reikalavimai, skundai ir prašymai, detalizuojant dėl kokių paslaugų reiškiamos pretenzijos;
- kiti dokumentai, galintys turėti įtakos pateikimo skundo nagrinėjimui;
- skundą pateikusio asmens parašas (pasirašytas ranka, skenuotas, mobilus parašas), jei skundas yra susijęs su pareiškėjo finansinius reikalavimus.
Bendrovei pateikiamas skundas rašytas ranka privalo būti įskaitomas. Neįskaitomi, nesuprantamai išdėstyti skundai pateikti ne lietuvių ar anglų kalba grąžinami asmeniui tokia pačia forma, kaip jie buvo pateikti Bendrovei, nurodant trūkumus ir prašant juos pašalinti ar ištaisyti.
Bendrovė nepriima anoniminių skundų.
Per kokį terminą Bendrovė išnagrinėja gautą skundą?
Bendrovė gautus skundus stengiasi išnagrinėti per kuo trumpesnį laikotarpį, tačiau ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo skundo gavimo dienos. Jei per nurodytą terminą pateikto skundo išnagrinėti nepavyksta dėl objektyvių priežasčių, Bendrovė Jus informuos, nurodydama vėlavimo pateikti atsakymą aplinkybę ir terminą, iki kada skundas bus išnagrinėtas ir Jums bus pateiktas išsamus atsakymas.
Atsakymo į skundą pateikimas
Atsakymą į skundą pateikiame raštu, tuo pačiu informaciniu būdu, kuriuo skundas buvo gautas, išskyrus atvejus kai Klientas nurodo kitaip, arba skundas buvo pateiktas gyvai Bendrovėje. Tuo atveju jei skundas buvo užpildytas apsilankant Bendrovės patalpose, Klientui yra išsiunčiamas elektroninis laiškas. Bendrovė, nesutikdama su asmens, pateikusio skundą reikalavimais, visais atvejais pateikia išsamų motyvuotą rašytinį atsakymą, jeigu to reikalauja situacija – pagrįstą dokumentais. Šių dokumentų kopijos pridedamos prie atsakymo.
Kur galite kreiptis, jei Jūsų netenkina Bendrovės atsakymas į pateiktą skundą?
Jei esate nepatenkintas pateiktu Bendrovės atsakymu, turite teisę pateikti ieškinį į teismą ar kreiptis į Lietuvos banką, kuris neteismine tvarka nagrinėja finansų institucijų ir vartotojų ginčus. Lietuvos banko adresas – Totorių g. 4, LT-01121, Vilnius, jo interneto svetainės adresas – www.lb.lt.
Svarbu žinoti, kad kreiptis į Lietuvos banką turite teisę per vienerius metus nuo kreipimosi į Įmonę ir tik tuo atveju, jei asmuo Įmonei prieš tai raštu pateikė skundą ir Įmonės atsakymas jo netenkino.
Kiti terminai
Biržoje prekiaujamas fondas (angl. exchange traded fund, ETF). Investiciniai fondai, kurių vienetais yra prekiaujama biržoje lygiai taip pat, kaip įmonių akcijomis ar obligacijomis.
Finansinis instrumentas. Tai akcijos, obligacijos, investiciniai fondai ar kitos finansinės priemonės.
Fondo investicinio vieneto vertė. Dydis, rodantis, kokia grynųjų aktyvų vertės dalis tenka vienam vienetui (apskaičiuojama grynųjų aktyvų vertę padalinus iš apyvartoje esančių vienetų skaičiaus).
Grynųjų aktyvų vertė (GAV). Fondo turto vertės ir ilgalaikių bei trumpalaikių finansinių įsipareigojimų skirtumas.
Investicinis vienetas. Vertybinis popierius, liudijantis investicinio fondo bendraturčio teisę į investicinio fondo turto dalį.
Platinimo mokestis. Mokestis, kurį investuotojas moka už fondo valdytojo ar platintojo suteiktas paslaugas įsigydamas fondo vienetus.
Išpirkimo mokestis. Mokestis, kurį investuotojas moka už fondo valdytojo suteiktas paslaugas parsiduodamas fondo vienetus.
Maksimalus kritimas nuo piko (angl. maximum drawdown, MDD). Investicinio vieneto vertės sumažėjimas per tam tikrą laikotarpį nuo aukščiausio iki žemiausio taško. Dažniausiai maksimalus kritimas nuo piko yra išreiškiamas procentais. Šiame leidinyje maksimalaus kritimo reikšmė apskaičiuota remiantis mėnesiniais duomenimis.
Standartinis nuokrypis. Tai statistinis rodiklis, rodantis, kaip per metus svyravo fondo pelningumas, lyginant su vidutiniu pelningumu. Kuo aukštesnis rodiklis, tuo didesnė investicijų vertės svyravimo rizika. Metiniam standartiniam nuokrypiui nustatyti savo skaičiavimuose naudojame mėnesinius duomenis.
Valdymo mokestis. Atlyginimas, mokamas fondo valdytojui už suteiktas paslaugas. Dažniausiai nustatomas kaip procentinė valdomo turto dalis.
Sėkmės mokestis. Atlyginimas, mokamas fondo valdytojui, skaičiuojamas už investicinio vieneto teigiamą prieaugį. Sėkmės mokestis yra apskaičiuojamas kiekvieną darbo dieną nuskaičiuojant iš fondo vieneto vertės dienos prieaugio sėkmės mokesčio dydį. Sėkmės mokestis skaičiuojamas taikant Aukščiausios pasiektos ribos (angl. high water mark, HWM) principą ir yra nuskaičiuojamas iš fondo vieneto vertės dienos prieaugio tik tuo atveju, jei vieneto vertė yra didesnė už visas kada nors buvusias fondo vieneto vertes.
Vidutinis metinis pokytis (angl. compound annual growth rate, CAGR). Tai vidutinis geometrinis metinis investicijų vertės pokytis per analizuojamą laikotarpį.