2023-ieji – kokie jie buvo finansų rinkoms ir „Synergy Finance“ fondams?
2023-iaisiais finansų rinkose iššūkių netrūko. Aukšta infliacija, itin sparčiai griežtėjusi pinigų politika, bankų krizė ir geopolitiniai konfliktai investuotojams kėlė daug abejonių ir neapibrėžtumo. Tačiau itin daug apkalbėtos ir lauktos recesijos taip ir nesulaukėme. 2023-iaisiais netikėtas dirbtinio intelekto proveržis akcijų rinkas gerokai kilstelėjo į viršų ir nors didžiausią prieaugį generavo technologijų sektorius, metų pabaigoje prie jo prisijungė ir kiti ekonomikos sektoriai.
Daugeliui akcijų indeksų metų pabaigoje flirtuojant su rekordiniais lygiais, tai atsispindėjo ir „Synergy Global Equity Fund“ rezultatuose – per metus fondas investuotojams uždirbo 14.8 proc. grąžą. Sparčiausiai jame augo JAV akcijos, per metus (EUR) generavusios apie 20 proc. prieaugį, o metų pabaigoje prie ralio prisijungė ir kiti sektoriai, tokie kaip vertės akcijos bei mažos kapitalizacijos įmonės.
Itin geri šie metai buvo kelioms technologijų milžinėms, dar vadinamosis „Magnificent 7“. Šis septynetukas, susidedantis iš „Microsoft“, „Amazon“, „Apple“, „Nvidia“, „Alphabet“, „Meta“ bei „Tesla“ įmonių, užima didžiąją dalį „Nextury Tehnology Fund“ turto, todėl šis „Synergy Finance“ valdomas fondas fiksavo beveik 75 proc. metinį rezultatą.
Nepaisant iššūkių, su kuriais per metus susidūrė Kinija ir kitos besivystančios rinkos, „Samsung“ (+30 proc), „Taiwan Semiconductors“ (+37 proc.) ir „Hyundai“ (+43 proc.) suvaidino lemiamą vaidmenį teigiamuose „Nextury Asia Technology Fund “ fondo rezultatuose, kurie siekė 10.4 proc.
2023-iųjų pabaiga pažymėjo ir taip ilgai lauktą obligacijų rinkos sugrįžimą. Obligacijų brangimą paskatino lūkesčiai, kad FED greičiausiai baigs didinti palūkanų normas ir kitais metais jas mažins 75 baziniais punktais. „Synergy European Bond Fund“ metus užbaigė su beveik 7 proc. prieaugiu. Panašu, jog 2024-ieji bus obligacijų metai. Jei pažvelgsime į istorinį ryšį tarp FED palūkanų normų kėlimo ciklų ir obligacijų rezultatų, laikotarpiai po palūkanų normų piko obligacijų turto klasei buvo labai palankūs.
Nors didžiajai daliai turto klasių šie metai buvo teigiami, vis dėlto jie pasižymėjo dideliu kintamumu, kas didžiąja dalimi lėmė -2.2 proc. fondo „Synergy Global Momentum Fund“ metinį rezultatą. Šis fondas yra valdomas pagal inertiškumo strategiją, o tai reiškia, kad turto paskirstymas yra koreguojamas atsižvelgiant į rinkos tendencijas. Nepastovi rinka bei spartūs turto kainų pokyčiai gali lemti situacijas, kuomet fondas nuperka arba parduoda pozicijas prieš pat rinkai pajudant priešinga kryptimi. Taip pat, fondas investuoja JAV doleriais, todėl silpnėjanti valiuta taip pat prisidėjo prie neigiamo rezultato.
Nepaisant to, tikimasi, jog 2024-aisiais suvaldyta infliacija, piką jau pasiekusios palūkanų normos, laukiami geri įmonių rezultatai bei išsipildęs didžiųjų pasaulio ekonomikų „švelniojo nusileidimo” scenarijus lems tiek pozityvius, tiek ir ramesnius metus finansų rinkose.
Finansų rinkos metus finišavo užtikrintai
Indeksas „S&P 500“ (EUR) šį mėnesį augo apie 2 proc. ir fiksavo devynių savaičių augimo spurtą, kuris tapo ilgiausiu nuo 2004 m. Technologijų sektorių atspindintis „Nasdaq Composite“ (EUR) taip pat neatsiliko ir paskutinį metų mėnesį augo beveik 3 proc. Ši pakili tendencija pasireiškė ir kitose pasaulinėse akcijų rinkose.
Gruodžio mėnesio nuotaikas rinkose daugiausia lėmė lūkesčiai dėl JAV ekonomikos „švelnaus nusileidimo“ bei tikėjimo, kad infliacija normalizuosis, nesukeldama didesnio nuosmukio. FED atidžiai stebimas pagrindinės infliacijos rodiklis lapkritį išaugo minimaliai ir išliko žemiau numatyto 2 proc. tikslo. Tai buvo pirmas kartas per daugiau nei trejus metus, kuomet šis rodiklis nukrito žemiau 2 proc. ribos, o tai dar labiau sustiprino lūkesčius dėl palūkanų normų mažinimo kitais metais.
Laukiamas palūkanų normų mažinimas ypač naudingas mažesnėms technologijų įmonėms, kurios per pastaruosius porą metų smarkiai nukentėjo dėl nepalankios makroekonominės aplinkos. Aktyviai valdomi „ARK“ biržoje prekiaujami fondai (ETF) savo sudėtyje turi nemažą dalį tokių įmonių. Šie ETF yra įtraukti į „Future Demographics Fund“ ir „Synergy Future Megatrends Fund“ fondus ir šį mėnesį brango apie 20 proc., todėl ženkliai prisidėjo prie puikių fondų rezultatų.
Pastarąjį mėnesį spartų atsigavimą parodė ir mažos kapitalizacijos įmonių sektorius, kuriam palankios yra žemesnės palūkanų normos. Fonde „Synergy Global Equity Fund“ šio sektoriaus įmonės sudaro apie 20 proc. fondo turto ir prie gruodžio mėnesio fondo rezultato pridėjo apie 1.6 proc.
Nekilnojamo turto sektoriuje taip pat jaučiamas pozityvas – JAV NT sektorių sekantis fondas per pastaruosius du mėnesius išaugo daugiau nei 20 proc., dėl to fonde „Synergy Global Momentum Fund“, kuris valdomas pagal inertiškumo strategiją, ši turto klasė, ilgą laiką buvusi tik stebėjimo sąraše, nuo sausio mėnesio sudarys apie trečdalį fondo turto.
Taigi, akcijų rinkoms metus baigiant ties rekordiniais lygiais, ko laukti 2024-aisiais? Analitikų prognozėse optimizmas maišosi su atsargumu. Ekonomikos nuosmukio galimybė tebėra diskusijų tema, tačiau jo tikimybės prognozės — gerokai mažesnės nei prieš metus.
Pavyzdžiui, „Bank of America“ linksta į optimistiškesnį požiūrį, ir tikisi „švelnaus nusileidimo“, kuomet ekonomika pakankamai sulėtėja, kad pažabotų infliaciją, nesukeliant nuosmukio. Remiantis tarptautinės nacionalinės verslo ekonomikos asociacijos apklausos duomenimis, daugiau nei trys ketvirtadaliai apklaustų ekonomistų mano, kad recesijos tikimybė per ateinančius 12 mėnesių yra 50 proc. ar mažesnė. Tai rodo, kad nors ir pripažįstama nuosmukio rizika, daugelis ekspertų mato didelę galimybę 2024 m. jos išvengti.
Kriptovaliutų rinkoje — nauja entuziazmo banga
Vos prieš metus kriptovaliutų pasaulis buvo purtomas negandų, neramumų bei didžiausių kriptovaliutų biržų žlugimo. Tačiau pastaruoju metu kriptovaliutų rinka išgyvena naują entuziazmo bangą — bitkoino, populiariausios kriptovaliutos kaina šiemet pakilo daugiau nei 160 proc. Tuo tarpu teminiai „Synergy Finance“ fondai taip pat neatsilieka nuo tendencijų. „Synergy Future Megatrends“ bei „Future Demographics Fund“ fonduose esantys ETF, kurie didžiąją dalį savo turto investuoja į blokų grandinės ekosistemos įmones, šį mėnesį brango daugiau nei 30 proc.
Viena iš šio optimizmo priežasčių — kitų metų pradžioje laukiamas tiesioginės prekybos bitkoino ETF patvirtinimas iš JAV vertybinių popierių komisijos. Šiuo metu investuotojai gali įsigyti tik bitkoino ateities sandoriais paremtus ETF, todėl tiesioginės prekybos ETF yra itin laukiamas ir potencialiai gali pritraukti naują investuotojų bangą į kriptovaliutų rinką.
Kitas svarbus kitų metų įvykis – balandžio mėnesį numatomas bitkoinų padalijimas. Tai vyksta maždaug kas ketverius metus, ir reiškia, kad naujų monetų į rinką pateks perpus mažiau. Istoriškai šis įvykis buvo siejamas su kriptovaliutų rinkos augimu, nes sumažinus bitkoinų emisiją, sumažėja jo pasiūla, o tai lemdavo padidėjusią paklausą ir reikšmingą kainų augimą. Dėl to investuotojai į šį įvykį žiūri su nekantrumu ir tikisi, kad jis sukels dar vieną ralį kriptovaliutų rinkoje. Tačiau reikėtų nepamiršti, jog ši rinka vis dar yra labai rizikinga, pasižyminti dideliu nepastovumu ir kainų svyravimais bei spekuliacijomis. Tuo tarpu politikai vis dar nesutaria, ar kriptovaliutos yra grėsmė finansų sistemai, ar inovacijų šaltinis. Todėl reguliavimo neapibrėžtumas kelia didelį susirūpinimą, nes vyriausybės ir finansų institucijos visame pasaulyje ir toliau sprendžia, kaip valdyti ir prižiūrėti skaitmenines valiutas, o tai gali sukelti staigius politikos pokyčius, turinčius įtakos kriptovaliutų kainoms.