Ekonominis sunkmetis negąsdina prabangos prekių sektoriaus
Nepaisant geopolitinės įtampos ir makroekonominio neapibrėžtumo, asmeninių prabangos prekių rinka 2022-aisiais pasiekė rekordinius metus, o teigiamas impulsas išliko ir 2023 m. Pastarąjį mėnesį prabangos prekių sektoriaus ETF, laikomas fonde „Future Demographics Fund” augo apie 8 proc.
Prabangos prekių pardavimus itin stipriai lemia pasaulyje vykstatys demografiniai pokyčiai. Didžiausi prekių ženklai seka naujausias tendencijas, žengia į virtualią realybę ir naudoja pažangiausias technologijas, kad pritrauktų jaunesnių kartų dėmesį.
Naujausi tyrimai rodo, jog Z kartos vartotojai pradeda pirkti prabangos prekes būdami 15 metų, t. y. trejais–penkeriais metais anksčiau nei tūkstantmečio kartos atstovai. Prognozuojama, jog iki 2030 m. jaunosios kartos sudarys apie 80 proc. prabangos prekių pirkėjų.
Dar vienas demografinis pokytis, darantis įtaką prabangos prekių sektoriui — viduriniosios klasės bei pasiturinčių žmonių skaičiaus augimas Azijoje. Kinijoje labai sparčiai auga pasiturinčių žmonių skaičius: 2021 m. jis siekė 138 mln., o 2025 m. prognozė siekia jau 209 mln. Tuo tarpu vidurinioji klasė, kuri taip pat gali sau leisti įsigyti žymių dizainerių prekių, užima apie ketvirtadalį Kinijos populiacijos, t.y. 350 mln. žmonių – daugiau nei visos JAV.
Pietų Korėja – dar viena milžiniška rinka. Įdomu, jog turto demonstravimas Korėjos visuomenėje yra socialiai priimtinesnis nei kitur. Tyrimų bendrovės „McKinsey” apklausa parodė, kad tik 22 proc. respondentų iš Korėjos mano, kad prabangos prekių demonstravimas yra prastas skonis, palyginti su 45 proc. japonų ir 38 proc. kinų.
Prognozuojama, jog prabangos sektorius iki 2030 m. gali pasiekti 570 milijardų eurų dydį — daugiau nei dvigubai negu 2020 m. Panašu, jog ši rinka pereis nuo tradicinių verslo modelių prie virtualių apsipirkimo patirčių, tokių kaip „Web 3.0“ ir metavisata. Tikimasi, kad tai padidins prabangos prekių prieinamumą ir padidins pardavimus Y, Z ir Alfa kartos vartotojams, o Azija ir Europa išliks pagrindiniais šio sektoriaus augimo varikliais.
Į akcijų ralį pagaliau prisijungė ir mažos kapitalizacijos įmonės
Birželio mėnesį JAV mažos kapitalizacijos akcijų ETF, laikomas fonde „Synergy Global Equity Fund“ brango apie 9 proc., viršydamas didžiųjų indeksų, tokių kaip „S&P 500“ augimą. Investuotojų susidomėjimas mažomis įmonėmis išaugo mėnesio pradžioje pasirodžius JAV darbo rinkos rodikliams, indikuojantiems, jog rinka išlieka atspari agresyviam palūkanų normų kėlimui. Taip pat, indeksui „S&P 500“ pabrangus daugiau nei 20 proc. nuo praeitų metų spalio žemumų ir grįžus į bulių rinkos teritoriją, investuotojai pradėjo svarstyti, kieno dabar eilė atėjo prisijungti į kol kas tik technologijų milžinių diriguojamą ralį.
Prie spartesnio augimo prisidėjo ir tai, jog nemažą dalį mažos kapitalizacijos akcijų indeksų sudaro finansų sektorius, kurį kovą sukrėtusi krizė po truputį lieka užmarštyje. Mėnesio pabaigoje FED paskelbė metinio bankų streso testo rezultatus — testavimą nepalankiausiomis sąlygomis išlaikė visi didieji šalies bankai, kas investuotojams suteikė dar daugiau pasitikėjimo šalies finansų sistema.
Taip pat, atsigręžimas į mažesnes įmones leidžia manyti, jog rinka optimistiškai vertina ekonomikos būklę. Pigūs akcijų įverčiai ir prislopinto ekonomikos nuosmukio viltys reiškia, kad mažos kapitalizacijos bendrovės dabar atrodo patrauklesnės, o kadangi joms būdingas didesnis kintamumas, tai taip pat ženklas, jog investuotojų rizikos apetitas auga.
Tačiau skeptiškiau nusiteikusieji teigia, jog tai nėra tvarus mažos kapitalizacijos įmonių atsigavimas, nes visas augančių skolinimosi išlaidų poveikis ekonomikoje dar nepasireiškė. Mažos kapitalizacijos bendrovės taip pat gali susidurti su iššūkiais, jei vėliau šiais metais sulauksime ekonomikos nuosmukio. FED birželį pristabdė palūkanų normų kėlimą, bet pranešė, kad šiais metais žada dar du kartus padidinti palūkanų normas, o tai gali sugriežtinti kreditavimo sąlygas ir sukelti problemų bankų sektoriuje.
Kriptovaliutų rinka atsigauna po praėjusių metų skandalų
Didžiausias blokų grandinės technologijų (angl. blockchain) ETF birželio mėnesį brango beveik 13 proc., prisidėdamas prie puikaus „Synergy Future Megratrends Fund“ mėnesio rezultato. Šis fondas investuoja į itin didelį ateities augimo potencialą turinčias ilgalaikes tendencijas, tokias kaip technologinės inovacijos ar dekarbonizacija, todėl fondo rezultatuose atsispindi su „blockchain” susijusių įmonių pažanga.
Šis ETF investuoja į įmones, aktyviai dalyvaujančias kuriant ir naudojant blokų grandinės technologiją, kuri gali būti naudojama daugelyje sričių, kuriose saugomi vertę turintys duomenys (pinigų likučiai, nuosavybės teisės, tapatybė, vertybiniai popieriai, medicininiai įrašai ir pan.). Tačiau populiarumą blokų grandinės technologija įgavo ir vis dar dažniausiai yra siejama su kriptovaliutomis. Dėl to natūralu, jog augant kriptovaliutų kainoms, tai teigiamą įtaką turi ir įmonėms, susijusioms su „blockchain“.
Birželį kriptovaliutoms postūmį suteikė didžiausias pasaulio turto valdytojas – „Blackrock“, kuris mėnesio viduryje pateikė paraišką steigti bitkoino ETF. Tai, kad žymi turto valdymo įmonė pateikė paraišką dėl bitkiono ETF, vertinama kaip teigiamas pokytis, kriptovaliutų rinkoje susiduriant su reguliaciniais iššūkiais bei patvirtina neblėstantį visuomenės susidomėjimą kriptovaliutomis.
„Blockchain“ ETF kainą į viršų pastūmėjo ne tik bitkoino brangimas, bet ir didžiausių fonde laikomų pozicijų – „Overstock“ bei „MicroStrategy“ šuolis. Mažmeninės prekybos įmonės „Overstock“ akcijų kaina šoktelėjo po to, kuomet įmonė paskelbė perkanti bankrutuojančios „Bed, Bath & Beyond“ prekių ženklus, patentus, domenų vardus bei klientų bazę. Investuotojai tikisi, jog tai padės įmonei pagerinti sunkumus patiriantį mažmeninės prekybos verslą.
Tuo tarpu „MicroStrategy“ per antrąjį ketvirtį įsigijo apie 347 mln. JAV dolerių vertės bitkoinų – tai didžiausias viešai kriptovaliutomis prekiaujančios įmonės pirkinys nuo tada, kai bitkoino kainos pasiekė aukščiausią tašką 2021 m. pabaigoje. Šiemet bitkoino vertė smarkiai išaugo po to, kai praėjusių metų pabaigoje kriptovaliutų kainos nukrito dėl daugybės rinką sukrėtusių skandalų ir bankrotų.