Kraunama...
Straipsniai ir įžvalgos

Synergy Finance naujienlaiškis (2023 lapkritis)

Ar šiemet Kalėdų Senelio finansų rinkose sulaukėme anksčiau?

Lapkritis į akcijų rinkas atnešė taip ilgai laukto palengvėjimo – S&P 500 (EUR) indeksas brango 4.3 proc., pasaulio akcijų indeksas „MSCI World“ (EUR) 3.6 proc. Geras investuotojų nuotaikas lėmė atsinaujinęs entuziazmas dėl dirbtinio intelekto, vėstanti infliacija, lūkesčius viršiję įmonių rezultatai bei spartus JAV ekonomikos augimas. Ar akcijų rinkos sulaukė išankstinių Kalėdinių dovanų ir ko tikėtis metų pabaigai?

Gruodžio mėnuo istoriškai yra vienas palankiausių akcijų rinkoms — 1950-2022 m. „S&P 500“ indekso grąža vidutiniškai siekė 1.4 proc. Nors labiausiai tikėtina, jog tai yra tik statistinė anomalija, o ne sezoninio optimizmo rezultatas, tačiau panašu, kad į akcijų rinkas šiemet Kalėdos atėjo mėnesiu anksčiau.

Lapkritį investuotojus džiugino daugybė teigiamų naujienų. Trečiojo ketvirčio JAV BVP išaugo 4.9 proc., infliacija vėso sparčiau nei tikėtasi, o darbo rinka išliko stabili, nepaisant agresyvaus FED palūkanų normų kėlimo. Optimizmo suteikė ir geresni nei tikėtasi trečiojo ketvirčio įmonių rezultatai. Daugiau nei 80 proc. didžiausių JAV kompanijų pelno rodikliai pranoko lūkesčius, ir bendrai trečiąjį ketvirtį „S&P 500” indekso kompanijų pelnas augo pirmą kartą nuo 2022 m. trečiojo ketvirčio ir siekė 4.3 proc.

Šį mėnesį rinkose taip pat vis labiau įsitvirtino nuomonė, jog FED užbaigė palūkanų normų kėlimo ciklą, po to, kai infliacija ir darbo rinkos augimas pasiekė žemiausią lygį per daugiau nei dvejus metus. Tuo tarpu obligacijų rinka, kuri dar spalį kėlė didelį susirūpinimą, šį mėnesį nurimo, o 10 metų JAV iždo pajamingumas nukrito nuo pastarųjų 16 metų aukštumų.

Taigi, jeigu Kalėdos rinkose atėjo kiek anksčiau, ko galime tikėtis metų pabaigoje? Nuo lapkričio vidurio indeksas augo tik nežymiai, apie 1 proc., ir dabartinė indekso reikšmė sutampa su didžiųjų bankų, tokių kaip „Morgan Stanley” ir „Goldman Sachs”, metų pabaigos prognozėmis. Pasibaigus rezultatų sezonui ir iki metų galo nenusimatant didesnių makroekonominių rodiklių paskelbimo, tai gali būtų ženklas, kad tolesniam raliui daug vietos nebeliko. Tačiau žiūrint iš pozityvesnės pusės, rinkų kritimui daug pagrindo taip pat nematyti.

Nauja entuziazmo banga dirbtinio intelekto srityje

Nors susidomėjimas dirbtinio intelekto technologijomis ir su jomis susijusiomis įmonėmis stebimas jau nuo metų pradžios, pastarąjį mėnesį naujienų šioje srityje tikrai netrūko. Fonde „Synergy Future Megatrends Fund“ laikomas robotikos ir dirbtinio intelekto ETF „iShares Robotics and Artificial Intelligence Multisector ETF“ lapkritį brango beveik 14 proc. ir ženkliai prisidėjo prie teigiamų fondo rezultatų.

Netikėtai iš pareigų pašalinus „Microsoft“ remiamo startuolio „OpenAI“ generalinį direktorių S. Altman, pats „Microsoft“ suskubo pranešti apie ketinimus jį pasamdyti vadovauti naujai dirbtinio intelekto tyrimų komandai. Po šio pranešimo „Microsoft“ akcijų kaina šoktelėjo daugiau nei 2 proc. ir pasiekė naują visų laikų aukščiausią kainą, o per mėnesį brango apie 12 proc.

Dar viena naujiena, dirbtinio intelekto akcijoms suteikusi optimizmo — lustų gamintojos „Nvidia“ rezultatai, viršiję analitikų lūkesčius. Trečiąjį ketvirtį įmonės pajamos augo daugiau nei 200 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Nors investuotojus kiek nuvylė nuosaikesnės prognozės paskutiniam ketvirčiui dėl eksporto ribojimų į Kiniją, per mėnesį akcijų kaina pakilo apie 15 proc. Tiek „Nvidia“, tiek „Microsoft“ kartu sudaro apie 25 proc. fondo „Nextury Technology Fund“ turto.

„Baidu“ dirbtinio intelekto pokalbių robotas pradėjo generuoti pajamas

Vienu iš pagrindinių „ChatGPT“ pokalbių roboto konkurentų laikomas Kinijos kompanijos „Baidu“ robotas „Ernie Bot“. Nors kompanija žinoma dėl didžiausios Kinijoje paieškos sistemos, tačiau pastaruoju metu savo verslą nukreipinėja į naujas sritis, tokias kaip savaeigiai automobiliai bei dirbtinis intelektas.

Šį mėnesį įmonės akcijų kaina brango apie 13 proc., o investuotojus nustebino paskelbti geresni nei tikėtasi trečiojo ketvirčio rezultatai. Pajamos augo 5 proc., o pelnas net 23 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Fonduose „Nextury Technology Fund“ bei „Nextury Asia Technology Fund“ „Baidu“ sudaro po 15 proc. turto. Bendrovės skaičiavimais, paskutinį šių metų ketvirtį „Ernie“ turėtų padėti sugeneruoti papildomus šimtus milijonų juanių pajamų iš reklamos.

Šiais metais bendrovė prisijungė prie lenktynių su vietiniais konkurentais „Alibaba“ bei „Tencent“, siekdama monetizuoti pokalbių robotus. „Baidu“ „Ernie Bot“ pritraukė 70 milijonų vartotojų praėjus trims mėnesiams po jo viešo išleidimo, o bendrovė teigia, kad jos pačios sukurtas modelis pagal bendrąsias galimybes nenusileidžia „OpenAI“ GPT-4.

Tačiau „Baidu“ vis dar stengiasi atsigauti po pandemijos, o investuotojai nerimauja dėl Kinijos ekonomikos sveikatos, šalyje gresiant defliacijai. JAV veiksmai siekiant apriboti lustų eksportą į Kiniją taip pat daro įtaką šalies technologijų įmonėms.

Kitos naujienos