Kraunama...
Straipsniai ir įžvalgos

Synergy Finance naujienlaiškis (2023 rugpjūtis)

Rugpjūtis kiek atvėsino per vasarą įšilusias finansų rinkas

Paskutinį vasaros mėnesį pasaulio akcijų indeksai pristabdė nuo šių metų pradžios demonstruotą augimą. Pasaulio akcijų indeksas „MSCI World“ (EUR) atpigo 0.7 proc., o technologijų įmonių gausaus „Nasdaq Composite“ (EUR) nuostoliai siekė apie 0.5 proc. Pastaruoju metu finansų rinkose vyrauja keletas veiksnių, lėmusių kiek prastesnius rugpjūčio rezultatus — nuo sezoniškumo tendencijų iki Kinijos problemų bei vis dar aktualių palūkanų normų klausimų.

Iš tiesų, rugpjūtis akcijų rinkose turi gana prastą reputaciją. Per pastaruosius 20 metų, vidutinis pasaulio akcijų indekso pokytis šį mėnesį siekia -0.1 proc. — tai yra ketvirtas prasčiausias metų mėnuo. Įprasta, jog paskutinį vasaros mėnesį investuotojai atostogauja, prekyba vyksta gerokai mažesnėmis apimtimis, o tai lemia didesnius nei įprasta svyravimus. Tačiau prastus rezultatus nurašyti tik sezoniškumui ir ignoruoti kitus veiksnius būtų per daug paprasta.

Viena iš rinkų atvėsimo priežasčių šį mėnesį buvo išaugusi tikimybė, kad FED išlaikys aukštesnes palūkanų normas ilgiau nei tikėtasi. JAV ekonomikos ir ypač darbo rinkos rodikliai šią vasarą išliko stiprūs, o įmonių veiklos rezultatai daugelyje sektorių viršijo pesimistinius Volstryto analitikų lūkesčius. Tai sukėlė abejonių, ar tikrai FED prireiks artimiausiu metu mažinti palūkanų normas (kas būtų ženklas, jog ekonomika lėtėja ir jai reikia paskatinimo).

Tokios prognozės lėmė išsipardavimus obligacijų rinkoje, dėl ko šios turto klasės pajamingumai pakilo į ilgą laiką nematytas aukštumas. Tai pasirodė kaip bloga žinia akcijų rinkoms, nes jei investuotojai iš vyriausybės obligacijų gali gauti didesnę garantuotą grąžą, rizikingesnis turtas, pavyzdžiui, akcijos, atrodo mažiau patrauklus. Tačiau svarbu pastebėti, jog obligacijų pajamingumai artėja prie lygio, kuris buvo gana įprastas ankstesniais ekonomikos ciklais. Nuo 1962 m. JAV 10 metų iždo obligacijų pajamingumas vidutiniškai siekė apie 5.9 proc., o dabar — apie 4.2 proc.

Taip pat, didesnė grąža iš obligacijų yra gera žinia investuotojams, ieškantiems saugesnių investavimo krypčių ar portfelio papildymo stabilesne turto klase. Šiuo metu „Synergy Finance“ fondo „Synergy European Bond Fund“ vidutinis metinis pajamingumas siekia 5.3 proc., o vidutinis fonde esančių obligacijų išpirkimo terminas — apie 7 metai.

Technologijų sektorius, dirigavęs šių metų akcijų rinkų raliui, yra bene jautriausias lūkesčiams dėl aukštesnių palūkanų normų, nes tai reišktų augančias šio sektoriaus įmonių skolinimosi išlaidas, kas gali sulėtinti jų augimą ir turėti įtakos pelningumui. Dėl šios priežasties „Synergy Finance“ fondai, kuriuose dėl spartaus augimo šiemet dominavo technologijų sektoriaus įmonės, rugpjūtį fiksavo prastesnius rezultatus. Tačiau net ir po šio mėnesio nuostolių, technologijų sektoriaus įmonės ir jį sekantys ETF nuo metų pradžios išlaiko lyderių pozicijas. Ilgalaikę perspektyvą turintiems investuotojams tai gali būti puiki proga prisijungti į šių metų pradžioje prasidėjusį vakarėlį akcijų rinkose.

Dar vienas faktorius, temdęs investuotojų nuotaikas — prastos Kinijos ekonomikos naujienos. Lėtėjant antrąjai pagal dydį pasaulio ekonomikai, tai gali sukelti problemų viso pasaulio rinkoms. Pagrindines šalies problemas galima išskirti trimis „D“ – defliacija, demografija bei skola (angl. debt). Kol išsivysčiusios šalys kovoja su infliacija, Kinijoje dėl krentančių kainų mažėja vartotojų išlaidos, kurios yra pagrindinė ekonomikos augimo sudedamoji dalis. Taip pat Kinija susiduria su senstančios visuomenės problema, kuri yra dešimtmečius trukusios „vieno vaiko“ politikos rezultatas. Nepaisant sunkios skolų naštos, panašu, kad Kinijos vyriausybei teks imtis tam tikrų ekonominių paskatų, siekiant kovoti su defliacija ir bedarbyste bei nuraminti didėjantį gyventojų nepasitenkinimą. Tačiau kol Kinijos ekonomika nesugrįš į labiau įprastą augimo tempą, to pasekmės gali jaustis visame pasaulyje.

Taigi nors iki rugpjūčio trukęs akcijų rinkų ralis investuotojams suteikė daug džiaugsmo, tikėtis, jog jis bus nepertraukiamas, būtų naivu. Tačiau optimistiškam nusiteikimui priežasčių tikrai yra — liepą akcijų rinkų augimas gerokai prasiplėtė nuo vien tik technologijų milžinių. Mažos kapitalizacijos įmonės pralenkė didžiąsias bei visi pagrindiniai sektoriai fiksavo augimą. Infliacija lėtėja, darbo rinka nerodo silpnumo ženklų, o vartotojai, kurie yra pagrindinė ekonomikos varomoji jėga, tiek JAV, tiek Europoje laikosi gana neblogai. Todėl galbūt rugpjūčio atvėsimas yra būtent tai, ko akcijų rinkoms šiuo metu ir reikėjo.

Kitos naujienos