Liepos mėnuo pasižymėjo investicijų rotacija
Pažvelgus į pagrindinių turto klasių liepos mėnesio rezultatus iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad nieko blogo ar rimto nenutiko. Dauguma pagrindinių turto klasių vertinant tiek JAV doleriais, tiek eurais, liepos mėnesį fiksavo kainų kilimą.
Didžiausią grąžą vertinant eurais sugeneravo JAV nekilnojamojo turto sektorius (+6,9%) ir JAV mažos kapitalizacijos įmonių akcijos (+6,0%). Taip pat gana neblogai sekėsi auksui (+4,4%), vertės akcijoms bei obligacijų turto klasei. Tuo tarpu JAV akcijos liepos mėnesį pademonstravo vieną silpniausių rezultatų (+0,2%), aplenkdamos tik žaliavas, kurių kainos krito 3,8%.
Taigi, klausimas kas nutiko? Liepos mėnesį paskelbti švelnesni JAV infliacijos ir darbo rinkos duomenys sustiprino investuotojų lūkesčius dėl palūkanų normų mažinimo. Po šių duomenų tikimybė, kad JAV centrinis bankas bazines palūkanų normas sumažins jau rugsėjo mėnesio susirinkime, pasiekė 100% ribą.
Būtent šie rinkos lūkesčių pokyčiai paskatino labai stiprią investicijų rotaciją iš prieš tai labai stipriai pabrangusių technologijų įmonių akcijų į mažos kapitalizacijos akcijas ir kitas palūkanoms jautrias turto klases (nekilnojamąjį turtą, obligacijas ir pan.).
Mažesnės palūkanos – geras ženklas obligacijoms
Kaip minėjome, liepos mėnesį labai stipriai pasikeitė lūkesčiai dėl palūkanų normų mažinimo, kas atitinkamai įtakojo tai, kad palūkanos mažėjo tiek JAV, tiek ir Europoje. Kaip pavyzdžiui, JAV 10 metų trukmės obligacijų pajamingumas sumažėjo nuo 4,5% iki maždaug 4,0% ribos (šiuo metu 3,75%), tuo tarpu Vokietijos 10 metų trukmės obligacijų pajamingumas sumažėjo nuo 2,6% iki 2,3% (šiuo metu 2,14%).
Kaip žinome, mažėjančios palūkanų normos turi teigiamą įtaką obligacijų kainoms. Todėl nenuostabu, kad liepos mėnesį JAV obligacijos sugeneravo 2,4%, tuo tarpu Europos obligacijos 2,1% grąžą.
Būtent tai ir turėjo teigiamą įtaką „Synergy finance“ valdomam investiciniam fondui „Synergy European Bond Fund“, kuris liepos mėnesį pademonstravo geriausią rezultatą (+1,74%) iš visų mūsų valdomų fondų.
Įmonių rezultatai geri, kodėl kainos krenta?
Rezultatus paskelbusių S&P 500 akcijų indekso įmonių vidutinis pelnas augo beveik 10% per metus (tai yra geriausias rezultatas nuo 2021 m. pabaigos). Grynojo pelno marža taip pat yra itin aukštame lygyje ir viršijo 12%. Taigi, jei viskas atrodo taip gerai, kodėl akcijų kainų augimas sulėtėjo bei prasidėjo korekcija?
Visų pirma reikėtų paminėti tai, kad praktiškai nuo 2023 metų pradžios akcijų kainų augimas labai didele dalimi buvo sąlygojamas ateities pelno lūksčių, bei euforija dėl dirbtinio intelekto. Kaip ir buvo tikėtasi, pelno augimas sugrįžo, tačiau su gerais finansiniais rezultatais įmonės taip pat pateikė gana konservatyvias prognozes likusiems metams. Tuo tarpu kai kurios įmonės, kaip pavyzdžiui Amazon, investuotojus netgi nustebino iš neigiamos pusės, paskelbdamos mažesnį pajamų augimą negu tikėtasi. Taigi, matėme vadovėlinį „pirk gandus, parduok faktus“ scenarijų.
Pasikeitus sentimentui, S&P 500 akcijų indeksas po 256 dienų pertraukos patyrė didesnį nei 2% kritimą per dieną, o šiuo metu akcijų indekso korekcija nuo piko artėja prie 10% ribos.