Spalio mėnesį buvo juntamas investuotojų nervingumas
Spalis buvo gana neramus mėnuo finansų rinkoms. Po gana ženklaus kainų augimo per pirmuosius devynis mėnesius akcijų kainos spalio mėnesį arba kilo neženkliai, arba koregavosi. Didžiausią grąžą, vertinant eurais, sugeneravo auksas (+7,2%) ir žaliavos (+4,3%). Tuo tarpu prasčiausiai pasirodė nekilnojamojo turto sektorius (be JAV) (-4,3%) ir išsivysčiusių rinkų akcijos (-2,5%).
Galima teigti, kad pagrindiniu investuotojų rūpesčiu išliko ekonomikos augimo bei infliacijos rizika. Taip pat neapibrėžtumą didino artėjantys JAV prezidento rinkimai ir galimas politikos pasikeitimo poveikis infliacijai ir palūkanų normoms.
Kalbant apie JAV, kaip rinka ir tikėjosi, lapkričio 7 dienos susirinkime FED palūkanas sumažino 25 baziniais punktais. Tuo tarpu toliau yra tikimasi palūkanų mažinimo gruodį, tačiau stipri darbo rinka ir atspari infliacija sumažino tikimybę, kad bazinės palūkanos bus sumažintos 50 bazinių punktų.
Europos centrinis bankas (ECB) pripažino silpnėjančios Europos ekonomikos požymius (ypač gamybos sektoriaus) bei trečią kartą šiais metais 25 baziniais punktais, iki 3,25%, sumažino palūkanų normas. Tai atitiko rinkos lūkesčius ir rodo labiau nuspėjamą Europos palūkanų normų mažinimo kelią, lyginant su JAV. Tačiau tai taip pat byloja apie tai, kad Europos ekonomika šiuo metu yra blogesnėje padėtyje nei JAV.
Na ir galiausiai bendrai vertinant įmonių pajamų bei pelno rodiklius matome situaciją, kuri iš esmės atitinka lūkesčius. Pasibaigus spalio mėnesiui, 70% JAV akcijų indekso S&P 500 įmonių jau buvo paskelbusios trečiojo ketvirčio rezultatus. 72% įmonių pranešė apie pajamų augimą, tuo tarpu vidutinis pajamų augimo tempas buvo 5,3%. Pelno augimas atitiko pajamų augimą, 71% bendrovių pranešė apie teigiamą pelnų augimą, tuo tarpu vidutinis pelno augimo tempas buvo 8,8%.
Na ir galiausiai reikia paminėti tai, kad JAV prezidento rinkimus laimėjo Donaldas Trumpas. Kaip minėjome anksčiau, tai buvo vienas iš neapibrėžtumą dėl ateities didinančių veiksnių. Dabar jau galime teigti, kad neapibrėžtumo kas bus kitas JAV prezidentas neliko, o rinka Donaldo Trumpo išrinkimą įvertino gana palankiai – rinkimų dieną JAV akcijų indeksas S&P 500 pakilo daugiau nei 4%, taip pat JAV doleris prieš eurą sustiprėjo maždaug 1,5%.
NVIDIA ir vėl sugrįžo į vertingiausios pasaulio kompanijos poziciją
Po kelių mėnesio atokvėpio spalio mėnesį NVIDIA akcijos kaina šoktelėjo 9,3% bei šturmavo naujus kainų rekordus. Po tokio ženklaus kainos kilimo spalio mėnesį NVIDIA rinkos kapitalizacija vėl viršijo 3 trilijonus JAV dolerių ir ji vėl tapo pačia vertingiausia pasaulio bendrove, aplenkdama Apple bei Microsoft.
„Synergy finance“ valdomas fondas „Nextury Technology Fund“ į NVIDIA bendrovę yra investavęs ~14% portfolio, ir būtent ši pozicija spalio mėnesį fondui padėjo pasiekti 3,19% grąžą.
Aukso kaina užfiksavo eilinį rekordą
2024 metų spalio mėnesį aukso kaina vertinant JAV doleriais kilo 4,3% ir vėl pasiekė naują visų laikų kainos rekordą – 2790 JAV dolerių už Trojos unciją. Tuo tarpu nuo metų pradžios auksas jau yra pabrangęs daugiau nei 30% ir šie metai, bent jau kol kas, auksui yra pelningiausi metai nuo 1980 metų. Investuotojams, svarstantiems apie aukso pirkimą, verta permąstyti galimas rizikas.
Spekuliacijų apie priežastis, galėjusias lemti stiprų aukso kainos kilimą, buvo daug, tačiau atrodo, kad pagrindinė aukso kainos ralio „kaltininkė“ buvo Kinija. Didėjanti geopolitinė įtampa, įskaitant karą Artimuosiuose Rytuose ir Ukrainoje, tik pagražina aukso, kaip investicijos, statusą.
Na o kalbant apie „Synergy finance“ valdomą investicinį fondą „Synergy Global Momentum Fund“, galime pasidžiaugti, kad spalio mėn. šis fondas pademonstravo trečią geriausią rezultatą (+2,18%). Na o didžiausią teigiamą įtaką fondo rezultatui turėjo būtent aukso kainos kilimas, nes ši pozicija sudaro maždaug 20% fondo portfelio.