Kraunama...
Straipsniai ir įžvalgos

Synergy Finance naujienlaiškis (2025 sausis)

Investuotojų rizikos apetitas nemažėja

Į naujuosius metus užtikrintai žengė fondai „Future Demographics Fund“ bei „Synergy Future Megatrends Fund“, per mėnesį augę atitinkamai 7,27% ir 6,39%. Šiuos fondus į priekį vedė ženkliai brangę su kriptovaliutomis, blockchain ir fintech sektoriais susiję ETF. Pavyzdžiui, „ARK Fintech Innovation ETF“ sausį kilo net 13%, o „ARK Innovation ETF“ ir „Amplify Transformational Data Sharing ETF“– po 10,8%. Akivaizdu, jog investuotojų rizikos apetitas nemažėja ir jie toliau ieško augimo galimybių naujosios kartos technologijų ir finansinių inovacijų srityse.

Teigiamą įtaką kriptovaliutų sektoriaus pakilimui turėjo keletas naujienų. Didžiausias Italijos bankas „Intesa Sanpaolo“ atliko savo pirmąją tiesioginę kriptovaliutų investiciją, įsigydamas 11 bitkoinų už maždaug 1 mln. Eur. Ši naujiena kriptovaliutų entuziastams pasiuntė žinutę apie vis didesnį institucinių investuotojų susidomėjimą šia rinka. Be to, JAV prezidentas D. Trumpas išreiškė paramą kriptovaliutoms ir užsiminė apie palankesnę reguliacinę aplinką. Taip pat sausio mėnesį rinkoje pasirodė ir naujos „meme“ monetos – $TRUMP ir $MELANIA, kurias pristatė pats prezidentas ir pirmoji ponia. Iš pradžių šios monetos sulaukė didelio susidomėjimo, tačiau vėliau jų vertė smarkiai svyravo, primindama apie dramatišką kriptovaliutų rinkos nepastovumą.

„ARK Innovation ETF“, orientuotas į inovatyvias technologijas, nepaisant didžiausios fondo pozicijos – „Tesla” nuosmukio, sausį išliko augimo kelyje. Didžiausią postūmį fondui suteikė tokios įmonės kaip „Coinbase” (+12%) ir „Palantir“ (+15%), kurios toliau naudojosi DI bei blockchain temų bumais, stiprindamos investuotojų tikėjimą šių technologijų ateitimi.

Fintech sektoriaus atstovas „ARK Innovation ETF“ taip pat sulaukė didelio dėmesio, o pagrindinės jo pozicijos demonstravo ženklų brangimą. „Shopify“ akcijos kilo 8%, investuotojams vertinant įmonės gebėjimą išlaikyti tvirtą e. komercijos dominavimą ir sėkmingai plečiant mokėjimų ekosistemą. „Robinhood” akcijų kaina per mėnesį šoktelėjo net 30%, bendrovei naudojantis išaugusiu mažmeninių investuotojų aktyvumu ir plečiant savo paslaugų spektrą.

Kinijos startuolis investuotojus privertė pergalvoti DI rinkos ateitį

Sausio mėnesį dirbtinio intelekto (DI) pasaulį sudrebino Kinijos startuolio „DeepSeek“ pristatytas naujas DI modelis „DeepSeek-R1“. Pasak bendrovės, jis ne tik prilygsta, bet kai kuriais aspektais netgi lenkia tokius rinkos lyderius kaip „OpenAI” GPT-4. Tačiau tikroji sensacija, sukrėtusi rinkas, buvo ne tik modelio pajėgumai, bet ir jo kūrimo kaštai – „DeepSeek“ teigia, kad treniravimas, naudojant „Nvidia” lustus, kainavo mažiau nei 6 mln. JAV dolerių, palyginti su „OpenAI” GPT-4, kurio kūrimas atsiėjo apie 100 mln. JAV dolerių. Šis drastiškas kaštų skirtumas investuotojams sukėlė daug klausimų ir privertė pergalvoti DI rinkos ateitį.

Naujiena žaibiškai nuvilnijo per finansų rinkas, o sausio pabaigoje didžiųjų JAV technologijų įmonių akcijos patyrė spaudimą. „Nvidia“ vertė smuko beveik 17%, fiksuodama rekordinį vienos dienos nuostolį. Šis kritimas palietė ir „Nextury Technology Fund“, kuriame „Nvidia“ užima svarbią poziciją, signalizuodamas investuotojų nerimą dėl DI rinkos kaštų ir konkurencinės aplinkos pokyčių.

Nors pirminė rinkos reakcija buvo dramatiška, akcijų kainos greitai atsistatė – investuotojai pasinaudojo proga įsigyti atpigusių technologijų įmonių akcijų. Ekspertai pabrėžia, kad „DeepSeek“ sėkmė gali iš esmės pakeisti DI industrijos dinamiką, nes jos atvirojo kodo modeliai yra gerokai pigesni už konkurentų, skatindami platesnį DI technologijų pritaikymą ir stiprindami konkurenciją.

Taip pat, efektyvesni DI modeliai gali padidinti visos rinkos paklausą. „Nvidia“ išlieka nepakeičiama DI infrastruktūros tiekėja – jos pažangūs lustai ir programinė įranga tebėra kritiškai svarbūs didžiausiems DI modelių kūrėjams. Nors „DeepSeek“ teigia pasiekusi reikšmingų rezultatų su mažesnėmis sąnaudomis, tai nereiškia, kad tradiciniai DI infrastruktūros tiekėjai praras savo svarbą. Priešingai, efektyvesni DI modeliai gali paskatinti platesnį jų pritaikymą, didinant bendrą rinkos dydį ir naudą visiems dalyviams.

Auganti DI konkurencija Azijos rinkoje

Vos tik rinkose nuskambėjo „DeepSeek“ naujienos, „Alibaba“ atsikirto su savo ėjimu – per Kinijos Naujųjų metų šventes pristatė savo DI modelį „Qwen 2.5-Max“. Šis strateginis žingsnis ne tik pabrėžia „Alibaba“ ambicijas tapti rimtu žaidėju DI rinkoje, bet ir signalizuoja apie augančią konkurenciją. „Alibaba“ akcijų kaina sausį brango 12%, o per pastaruosius 12 mėn. grąža siekia beveik 37%, gerokai lenkdama „S&P 500“ (25% augimas tuo pačiu laikotarpiu). „Alibaba“ yra svarbi „Nextury Asia Technology Fund“ fondo dalis, o jos sėkmė DI sektoriuje gali tapti esminiu veiksniu tolesniam akcijų augimui.

Prie „Nextury Asia Technology Fund“ fondo rezultato prisidėjo ir „Baidu“, sausį brangusi 9,2%. Bendrovės vadovas Robinas Li metų pradžioje prognozavo „sprogstamą“ DI programėlių augimą 2025-aisiais, pabrėždamas, kad DI sparčiai skverbiasi į įvairias pramonės šakas. Vienas iš pavyzdžių – „Baidu“ skaitmeninė biblioteka Wenku, tapusi DI palaikoma turinio kūrimo platforma, kuri jau pritraukė 70 mln. aktyvių mėnesinių naudotojų.

Ilgalaikės investicijos į inovacijas taip pat stiprina „Baidu“ pozicijas – bendrovė nuolat skiria lėšas tyrimams ir plėtrai. Nors rinkoje dar neatsirado „super programėlių“, kurios visiškai pakeistų technologijų kraštovaizdį, „Baidu“ mato didžiulį potencialą DI komercializavime.

Kitos naujienos